Ha babát szeretnél, és nehézségekbe ütköztél, akkor az első és legfontosabb, hogy légy tisztában a saját ciklusoddal. Tudd, hogy mikor minek kell(ene)történnie, illetve, hogy első ránézésre nagyjából rendben van-e a dolog. Nem árt az sem, ha esetleg egy hőgörbével is szemléltetni tudod a folyamatot magadnak és az orvosodnak, erről később még lesz szó.
A címben szereplő kérdést nem véletlenül tettem fel. Egyrészt jó eséllyel az orvosod/terapeutád első kérdése az lesz hozzád, hogy általában hány napos ciklusaid szoktak lenni, másrészt úgy vettem észre, hogy van néha egy kis kavarodás a „ciklus” kifejezéssel kapcsolatban. Gyakran, ha felteszem ezt a kérdést, azt a választ kapom, hogy „úgy 4-5 napos”. Ez szinte teljesen kizárt, és eddig kivétel nélkül be is bizonyosodott, hogy az illető nem a ciklus teljes hosszára, hanem a menstruáció időtartamára gondolt.
A menstruációs ciklus „hivatalosan”, tankönyv szerint 28 napos. Ettől lehetnek kisebb-nagyobb eltérések, ami önmagában véve még nem feltétlenül jelez problémát, főleg ha csak pár napról van szó.
A ciklus első napja gyakorlatilag a menstruáció első napja, és maga a ciklus egészen a következő menstruációig tart. Félidőben történik az ovuláció, vagyis az érett tüsző megrepedése, amiből így kiszabadul az érett petesejt, és elindul útjára a méh felé. Ha útközben nem találkozik hímivarsejttel, vagyis nem termékenyül meg, akkor a méh falára időközben felépült nyálkahártyára nem lesz szükség, az vérzés kíséretében leválik, ezáltal új ciklus indul.
Nagy vonalakban tehát egy ciklus így néz ki:
- 1-5. nap: menstruáció
1-14. nap: tüszőérési (follikuláris) fázis
Ösztrogén túlsúly (tüsző termeli)
A méhnyálkahártya felépülésének ideje
- 13-15. nap: ovuláció (tüszőrepedés)
14-28. nap: sárgatest (luteális) fázis
Progeszteron túlsúly (sárgatest termeli)
A méhnyálkahártya érésének ideje
- 28. nap: a ciklusod utolsó napja, a rákövetkező napon ismét „megjön a Mikulás” 🙂
A tüsző tulajdonképpen az a közeg, ahol a petesejt érik. Több százezer tüszővel a petefészkünkben születünk, ebből életünk során mindössze 4-500-at használunk fel. Minden ciklusban több tüsző is érésnek indul, de végül csak egynek az érési folyamata zajlik le teljesen.
A tüszőből annak felrepedése, és a petesejt kiszabadulása után úgynevezett sárgatest marad vissza, ez termeli a progeszteron nevű hormont, ami többek között a méhnyálkahártya éréséért felel. Amennyiben nem történik megtermékenyítés, a sárgatest leáll a hormontermeléssel, és a méhnyálkahártya leválik.
A fenti számok a korábban említett tankönyvi példát hozzák, a Te esetedben a pontos értékek néhány nappal eltérhetnek.
Nem pusztán érdekesség, de érdemes tudnod, hogy – hacsak nem áll fenn sárgatest-elégtelenség – a ciklusod második fele mindig 14 napos, eltérések a ciklus első felében lehetnek. Amennyiben viszont menstruáció előtti „barnázásod” van, az sárgatest-elégtelenségre, így progeszteron hiányra utalhat.
Ebből következik, hogy ha mindig ugyanolyan hosszú ciklusaid vannak (jó esetben ez 1-2 nap eltéréssel maximum, de így van), akkor könnyen ki tudod számolni az ovulációd (peteérésed) időpontját úgy, hogy a ciklusod teljes hosszából kivonsz 14 napot. Egy 30 napos ciklus esetében például az ovuláció (peteérés) a 16. napra esik.
Remélem, sikerült néhány dolgot tisztázni, ha maradt kérdés, csak bátran! 😉
Haász Niki
Termékenységi tanácsadó
Biológus, Hormon- és Életmód-tanácsadó természetgyógyász
Ha tanácsadásra van szükséged, és úgy érzed, hogy tudnék Neked segíteni, itt tudsz írni nekem.
Használható információból ugye sosem elég? Kövesd az oldalt Facebookon és Instagramon is!