Előfordul, nem is ritka eset, hogy néhány alapvető meddőségi vizsgálat után azzal szembesül az ember lánya az orvosnál, hogy tulajdonképpen minden rendben van vele, sőt a párja sem produkálhatna jobb eredményeket. Ja, hogy már két éve nem jön össze a baba? Hmmm… Rendben, akkor ezeket a bogyókat kellene ekkor és ekkor beszedni, a következő ciklusban mesterséges megtermékenyítésen (inszemináció) találkozunk! Na ekkor javaslom behúzni a kéziféket. Hogy miért?
Kutatások igazolják, hogy ha nincs ismert oka a meddőségnek, akkor semmivel sincs nagyobb esély a teherbeesésre inszemináció vagy lombik mellett.
Biztosan van sokaknak olyan ismerőse, akinek végül így sikerült, de sokaknak olyan is van, akinek spontán jött össze sokéves várakozás után. A lényeg, hogy a beavatkozás nem növeli az esélyt. Hangsúlyozom, akkor, ha nincs ismert oka a meddőségnek. Szuper, hogy vannak ezek a lehetőségek, és nagyon sokat számítanak, amikor tudjuk, hogy például el van záródva mindkét petevezető, alig életképesek a spermiumok, stb. Egy 2006-os vizsgálatban 253 megmagyarázatlan meddő nőt vizsgáltak, közülük 127-nél történt mesterséges beavatkozás, a többiek segítség nélkül próbálkoztak tovább. 6 hónap múlva a két csoportban azt találták, hogy gyakorlatilag egyforma százalékkal estek teherbe a nők. Némi különbség később mutatkozott meg, amikor is kiderült, hogy azok között, akiknél NEM történt beavatkozás, nagyobb eséllyel maradt meg a baba. (Szendi Gábor: A nő felemelkedése és tündöklése, 2009).
A természet nagyon jól tudja a dolgát. Ha nem jön a baba, az nem véletlen. Valamiért a szervezetünk nem látja elérkezettnek, nem látja megfelelőnek az időt a gyermekvállalásra. Ennek számtalan oka lehet, a krónikus stressztől kezdve a (minőségi) éhezésig ezer dolog. A konkrétumok nagyon egyén függőek. A testünk pedig nagyon okos. Ha nem vagyunk rá felkészülve, akkor különféle eszközökkel gondoskodik arról, hogy a fogantatás ne történhessen meg. Ha mégis megtörténik, a szervezet gyorsan korrigál, amit mi már tragédiának élünk meg. Hiába próbáljuk tehát a természetet megerőszakolni, ő teszi a dolgát, ügyesebb nálunk.
Amikor a női szervezet a saját maga túléléséért küzd akár stressz, éhezés vagy egyéb ok miatt, olyankor egyszerűen luxus egy új jövevényről is gondoskodnia.
Háborúban nem esünk teherbe, és kész. Ez így nagyon sarkos persze, és ezer meg egy kivételt lehetne felsorakoztatni. Talán keveseket vigasztal, de mégis arról van szó, hogy evolúciós szempontból akkor működik jól a testünk, ha kivárja a „háború” végét.
Miért javasol az orvos ilyenkor mégis mesterséges megtermékenyítést, lombikot? A válasz egyszerűen annyi, hogy nincs más eszköze. Ő nem arra hivatott, hogy ápolja lelkünket, terelgessen minket a megfelelő életmód felé. Erre egészen egyszerűen sem ideje, sem kapacitása nincs. Ráadásul nyomás is van rajta, hiszen a (többnyire) fizető ügyfél elvárja, hogy „történjen végre valami”, ráadásul gyorsan. És ez a valami sokszor annyi, hogy látja, az orvos mindent megpróbált. Ugyanakkor tudni kell, hogy nem veszélytelen a lombik, de az inszemináció sem kockázatmentes. A kis kockázat is kockázat, és ha nem növeli az esélyt, vajon van-e értelme? Mindig vizsgáld meg a mérleg két serpenyőjét!
Én csak arra biztatnálak, hogy egy ilyen komoly lépés előtt lépj hátra kettőt, vegyél egy nagy levegőt, és gondolkodj. Magadért, a leendő gyermekedért.
Biztos, hogy te már mindent megtettél? Biztos, hogy nincs más út? És egyáltalán: opció lehet számodra ez az út? A döntést helyetted nem hozhatja meg senki más, neked kell évek múlva a tükörbe nézned, és azt mondanod: így volt helyes. Tájékozódj egy ilyen fontos lépés előtt, ez manapság már mindenki számára lehetőség. Én tudtam, hogy nem tudnék elszámolni a lelkiismeretemmel egy esetleges szövődmény miatt, de persze nem vagyunk egyformák. A lényeg, hogy gondold végig mit teszel magaddal, vagyis a leendő babád édesanyjával! A felelősség a végén a tiéd lesz.
Haász Niki
a Természetesen baba szakértő tanácsadója
Biológus, Hormon- és Életmód-tanácsadó természetgyógyász
Ha tanácsadásra van szükséged, és úgy érzed, hogy tudnék Neked segíteni, itt tudsz írni nekem.
Használható információból ugye sosem elég? Kövesd az oldalt Facebookon és Instagramon is!