A várandós nők elég feltűnőek a gömbölyödő pocakjukkal, elég hangosak a vajúdás alkalmával és úgy általában eléggé a figyelem középpontjában vannak ahhoz, hogy könnyen elfeledkezzünk róla: egy baba megszületéséhez apa is kell. Nélküle ugyebár… 🙂 Amikor hiba csúszik a gépezetbe, a legtöbb ember lelki szemei előtt mégis egy szerencsétlen nő jelenik meg, akinek valamiért nem sikerül. Még az ő fejében is az fordul meg legelőször, hogy valami nincs rendben vele.
Tény, hogy a nők esetében sokkal több probléma merülhet fel nehezített teherbeesés esetén, mint a férfinál. Ez azonban nem azt jelenti, hogy nagyobb valószínűséggel van nála a gond.
A legtöbb tanulmány szerint a meddőségi esetek
1/3 részében a nőnél,
1/3 részében a férfinál kell keresni az okot,
a maradék 1/3 részben pedig vagy nem azonosítható a probléma,vagy mindkettejüknél jelen van.
Szájhagyomány útján is találkozni nem egy olyan esettel, amikor a pár évekig próbálkozik sikertelenül, majd miután elválnak útjaik, mindkét félnek rövid időn belül gyermeke születik az új kapcsolatában. Itt például – egyéb okok mellett – szerepet játszhat a friss, erőteljesebb érzelem is, ami egy sokéves kapcsolatban sok esetben már hiányzik, a fogantatáshoz azonban nagy löketet ad.
Visszatérve a férfiakra, a spermiumok rossz minősége a meddőségi esetek 40%-ában kimutatható. Nem feltétlenül csak ez a probléma, hiszen 25%-ban többszörös okról van szó, de a szám önmagában beszédes.
Mivel a férfiak esetében egy meddőségi kivizsgálás lényegesen egyszerűbb és gyorsabb, mint a nőnél, minden esetben már a legelején, a nő első vizsgálataival párhuzamosan meg kellene történjen.
Az elmúlt években talán javult a tendencia, de még ma is gyakran hallani olyan esetről, hogy a férfi hallani sem akar a vizsgálatról. Pedig maga az eljárás semmivel sem kellemetlenebb vagy megalázóbb, mint egy-egy nőgyógyászati szűrés.
Személyes véleményem a témában az, hogy ilyen helyzetben a párnak egy komolyabb beszélgetést kellene megejtenie a jövőjüket, a közös gyermek kérdését illetően, így már az elején rövidre zárható, ha nem egyeznek az elképzeléseik. Gyakran kiderül, hogy a „most már jöhet a baba” témánál nem gondolták tovább a dolgot, és nem tették fel maguknak a „Meddig megyünk el a cél érdekében?” kérdést. Amennyiben ennél a pontnál komoly vélemény különbségek vannak, az jó, ha még a baba születése előtt kiderül, mert sajnos rámehet a kapcsolat is.
Mi történik egy ilyen szűrés alkalmával? Jó esetben a férfinél is készül egy hormon panel vérből (esetleg nyálból, erről később még lesz szó), spermium analízis, és andrológiai vizsgálat. A következő blogbejegyzésben erről írok, kövesd a Facebookon az oldalt, hogy értesülj róla!
Haász Niki
a Természetesen baba szakértő tanácsadója
Biológus, Hormon- és Életmód-tanácsadó természetgyógyász
Ha tanácsadásra van szükséged, és úgy érzed, hogy tudnék Neked segíteni, itt tudsz írni nekem.
Használható információból ugye sosem elég? Kövesd az oldalt Facebookon és Instagramon is!