Az előző bejegyzésben szó esett arról, hogy nehezített teherbeesés esetén a férfiak vizsgálata legalább annyira fontos, mint a nőké, ráadásul lényegesen gyorsabb, egyértelműbb az eredmény. Ha a fizikális vizsgálat negatív, a „kis fickók” pedig elég aktívak, jól néznek ki, és a közegük is megfelelőnek tűnik, akkor általában nincs miért aggódni. 😉
Fontosnak tartom viszont megjegyezni, hogy a férfiak termékenységi vizsgálata nem szabad, hogy kimerüljön egy egyszerű spermatogramos (sperma analízis) kiértékelésben!
Lássuk a medvét, melyek a fő lépései a férfiak szűrésének:
- Fizikális vizsgálat
Az andrológiai kivizsgálás része, tulajdonképpen a herék manuális (kézi) vizsgálata, adott esetben ultrahanggal egybekötve.
Talán a legkellemetlenebb része a dolognak, de nem tart sokáig, és egyszer a cél érdekében érdemes átesni rajta. 😉 Arról nem is beszélve, hogy ha kiderülne bármi gond, annak nem csak gyermekvállalási célból lehet hozadéka. - Sperma analízis
Általában a fizikális vizsgálat alkalmával kell mintát leadni az orvosnál. A mintavétel leggyakrabban a helyszínen, egy külön szobában történik. Biztosan ez sem a legkellemesebb része a folyamatnak, de mivel fél órán belül a vizsgálóasztalra kell kerüljön a minta, ezért az otthoni mintavétel sajnos a legtöbb esetben nem opció. 3-5 nap önmegtartóztatás szükséges hozzá, ezt remélhetőleg elmondják az időpont egyeztetésekor.
Lényege, hogy az ondóváladékot különböző szempontok alapján vizsgálják, úgy mint megjelenés, mennyiség, cseppfolyósodás, savasság, összetapadás, spermium-koncentráció, mozgékonyság… , és ebből igyekeznek következtetéseket levonni a termékenységre vonatkozóan.
Egyértelműen a legsokatmondóbb vizsgálat a férfinál.Amennyiben ezek az alapvető értékek negatívak, tovább lehet még lépni antitest- és DNS vizsgálatra, az érett spermiumok százalékos arányának megállapítására (HBA teszt), illetve – a nő bevonásával – összeférhetetlenségi tesztet (PCT) is érdemes csináltatni.
- Hormon panel
- FSH – spermium termelést befolyásolja a Sertoli-dajkasejtek stimulálásával
- LH – a tesztoszteront kiválasztó Leidig sejteket stimulálja
- Prolaktin – ha sok van belőle, gátolja a spermiumok termelődését
- Tesztoszteron – egészséges hímivarsejt képzéshez elengedhetetlen
- Kortizol – stressz hormon, napi lefutást érdemes nézni (több pontos vizsgálat különböző időpontokban)
- DHEA – többek között a tesztoszteron előanyaga, talán a legfontosabb androgén hormon
- Pajzsmirigy hormonok (TSH, fT3, fT4, anti-TPO legalább)
A hormon panel sok esetben nem rutin férfiaknál, általában akkor lépnek tovább erre a részre, ha a sperma analízisnél valami nem stimmel. A hormonvizsgálat ilyenkor választ adhat a miértekre, és így célzott terápia adható.
- Fertőzések szűrése
- vizeletből (Chlamydia)
- prosztata-/ondóváladékból (pl. HPV, tripper, paraziták, Streptococcus, Staphyllococcus…)
A fertőzések szűrése sokszor már csak akkor kerül terítékre, ha minden egyéb rendben lévőnek tűnik.
Ma már tudjuk, hogy a férfi meddőség és az inzulinrezisztencia között is kapcsolat van, így erre is érdemes gondolni, amennyiben a sperma analízis nem ad megfelelő eredményt. Vizsgálata vérből történik, cukor terheléssel egybekötve.
Mindent összevetve még mindig sokkal egyszerűbb a férfiak szűrése, mint a nőké, így minimum a hölgy első vizsgálataival egyidőben, de akár hamarabb is javaslom a folyamat elindítását.
Haász Niki
a Természetesen baba szakértő tanácsadója
Biológus, Hormon- és Életmód-tanácsadó természetgyógyász
Ha tanácsadásra van szükséged, és úgy érzed, hogy tudnék Neked segíteni, itt tudsz írni nekem.
Használható információból ugye sosem elég? Kövesd az oldalt Facebookon és Instagramon is!