Először is szeretném tisztába tenni azt, mit jelent, hogy várat magára a baba. Talán meglepően hangzik, de még akkor is, ha minden a nagykönyv szerint működik, 4 hónap is lehet, mire megfogan egy kis élet. A nagykönyv szerint, értsd: anya és apa is tökéletesen egészséges, minden akkor és úgy történik, ahogyan kell. 4 hónap! Meglepő, nem? Engem legalábbis annak idején meglepett. Egy év elteltével is csak 85% az esély a fogantatásra. Máris másként tekintettem a magam mögött hagyott hónapok számára, már nem éltem meg annyira tragikusan.
Elméletileg, „hivatalosan” egy pár akkor minősül meddőnek, ha már legalább két éve próbálkoznak babát összehozni. Egy évnél még én sem javaslom felkeresni azonnal az orvost, másfél-két év viszont már gyanús lehet. Mindenesetre a próbálkozós időszakban, sőt még inkább már előtte érdemes utánajárni annak, hogy mi mindent tudsz megtenni a babáért. Ez nemcsak a sikeres fogantatás miatt lehet fontos, hanem azért is, hogy egészséges gyermeked születhessen. Sajnos manapság az életmódunknak, a minket körülvevő környezetnek köszönhetően már nem alap sem a fogantatás sikeressége, sem a születendő baba egészsége.
Mi tehát a teendő, ha egyértelműnek tűnik, hogy nehézségekbe ütköztetek? Ez attól is függ, hogy hogyan kezelted azelőtt a helyzetet. Figyelted-e a ciklusodat, tisztában voltál-e vele, hogy mikor mi történik a testedben, összességében véve mennyire voltatok tudatosak. Ha semennyire, akkor azért ennek is érdemes szentelni néhány hónapot. Persze az sem baj, ha ezzel párhuzamosan felkerestek egy orvost is. Az orvosi látogatást nem érdemes megkerülni már csak azért sem, mert sok esetben rövidre zárhatja a kérdést. Miután a babához ketten kelletek, ez a dolog is két szálon fusson. 😉
Rendben, egyeztettél egy időpontot a nőgyógyászodhoz. Van ezzel kapcsolatban bármi egyéb teendőd? Naná. Ha felkészülten mész, időt és konzultációs alkalmat spórolhatsz vele. Néhány pontban összeszedtem Neked, hogy mivel/mire érdemes készülnöd:
- A legfontosabb, hogy légy tisztában a ciklusoddal. Kérdés lesz, hogy hány napig szokott tartani. Ha nem egyforma hosszúságúak, legalább az utolsó három ciklusod hosszát jegyezd fel.
- Pontosan mikorra esett az utolsó menstruációd első napja? Ha rendszeres látogató vagy a nőgyógyászodnál, akkor tudnod kell, hogy ez az a kérdés, amit elsőként feltesz az orvos. Sok helyen ki is van írva a váróban, hogy készítsd elő fejben a dátumot, ne odabent kelljen húzni ezzel az időt. (Hozzáteszem, nem egyszer magam is elfelejtettem feljegyezni :D)
- Bármilyen, a közelmúltban készült leleted legyen nálad! Oké, a térd röntgened valószínűleg nem lesz releváns a témában, de inkább legyen ott minden, mint hogy emiatt újabb köröket kelljen futni. Nálam mindig volt egy kis dosszié, benne az addig elkészült leleteim időrendben lefűzve. A te dolgodat, és az orvosét is megkönnyíted vele.
- Érdemes az első látogatás előtt néhány ciklusodról hőgörbét készíteni. Ez nem olyan nagy ördöngösség, mint ahogyan hangzik: minden reggel, még mielőtt felülnél az ágyban, a nyelved alatt megméred a hőmérsékletedet, és feljegyzed. Elkészítheted te is a hőgörbédet, de vannak már jó kis oldalak, alkalmazások, amiket használhatsz hozzá. Én például a http://ciklus.hu/ oldal segítségét vettem ehhez igénybe, alkalmazásuk sajnos nem volt (és szerintem most sincs még). Erről az egész hőmérőzésről lesz még egy bővebb cikk, a lényeg, hogy a mért értékek alapján az ovulációdra (peteérésedre) és a pajzsmirigyed működésére vonatkozóan lehet következtetéseket levonni.
Fontos: ha progeszteron készítményt használsz, nem lesz releváns az eredmény! - Nem árt, ha emlékszel, mikor volt az utolsó együttlétetek, illetve milyen gyakran szoktatok összebújni. 🙂
- Lélekben készülj egy hüvelyi ultrahangra, amit jó eséllyel meg fognak ejteni, illetve…
- … rákszűrés és Chlamydia szűrés is lesz valószínűleg, ami mindössze egy kenetvételt jelent.
Első körben ennyi lelki és gyakorlati felkészülés elég lesz, aztán alakuljon úgy a helyzet, hogy többre ne is legyen szükség! 😉
Haász Niki
Termékenységi tanácsadó
Biológus, Hormon- és Életmód-tanácsadó természetgyógyász
Ha tanácsadásra van szükséged, és úgy érzed, hogy tudnék Neked segíteni, itt tudsz írni nekem.
Használható információból ugye sosem elég? Kövesd az oldalt Facebookon és Instagramon is!